środa, 26 lutego 2014

Pętla Belęcińska: figura Serca Jezusowego

Na rozdrożu, pomiędzy wsiami Belęcin, Zakrzewo i Zakrzewko, stoi figura Serca Jezusowego. Jej poświęcenia przy słowach pieśni: "Najświętsze Serce Boże - poświęcamy Ci naszą Ojczyznę, miasta i wioski, nasze rodziny i nas samych, Serce Boże przyjdź Królestwo Twoje" - dokonał w dniu 7 czerwca 2002 roku, ówczesny proboszcz parafii Zakrzewo - ks. Józef Rydlewski. 
Postument figury powstał z projektu Gertrudy Jazdon a wykonaniem zajął się Rafał Fabiś z Nowego Kramska. Przytwierdzono do niego kontury Polski, które wykonał Arkadiusz Chmielak.Wspomniany ks. Józef Rydlewski nawiązując do nich powiedział: "Niechże u stóp Chrystusa Króla ściele się Polska tak jak tu". O samej figurze mało co wiadomo.
Do Belęcina.
W akcie erekcyjnym napisano m.in.: "Symbol Polski, który jest tu umieszczony ma przypominać następcom, że nasza Ojczyzna jest nam zawsze bliska, a szczególnie w chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej - ponieważ jesteśmy pełni obaw co do jej przyszłości. Oddajemy ją w opiekę Jezusowego Serca wierząc, że uchroni nasza ziemię, naszą rzeczywistość, wiarę, kulturę, tradycje i wartości od zalewu zła, deprawacji i nieszczęść. Wszyscy, którzy pomagali przy tej budowie ufają, że nasi następcy będą kultywować cześć Bożego Serca - w nim tylko widzimy naszą obronę, przyszłość i nadzieję - Jezu ufam Tobie".
Wiadomym jest, że napis - "Pragnę...nic więcej, abyście mnie miłowali", zaproponował Arkadiusz Chmielak. Słowa o treści: "Błogosław naszej Ojczystej ziemi" są autorstwa Adama Jazdona (zaprojektował też napis na konturach mapy Polski: "Błogosław Naszej Ojczystej Ziemi")
 

0 pisz śmiało: