Wieś Powodowo, położona jest 5 kilometrów na zachód od Wolsztyna, przy drodze m.in. do Zielonej Góry czy Kołobrzegu.
Budynek Dworca PKP w Powodowie - w kierunku wschodnim.
Z drogi głównej w Powodowie (K-32), gdzieś na wysokości sygnalizacji świetlnej (którą postawiono w 2010 roku), w prawo odchodzi droga m.in. do Kiełpin i dalej Starej Tuchorzy i Tuchorzy. W odległości około 100 metrów od tego skrzyżowania znajduje się przejazd kolejowy. Na prawo przed nim biegnie droga dojazdowa do Dworca PKP i innych obiektów przemysłowo-usługowych (nie wymienię nazw, każdy musi pracować na siebie). Ściana szczytowa - zachodnia budynku Dworca PKP w Powodowie
i zbliżenie.
Skoro przejazd kolejowy, Dworzec PKP to i muszą być tory. Tory mają to do siebie, że biegną w dwie strony. Otóż nie zawsze. Linia kolejowa biegnąca przez Powodowo (Wolsztyn-Sulechów) zbudowana została czy raczej oddana do użytku w 1898 roku. Zamknięto ją w 1994 roku, kiedy to po dwuletniej eksploatacji zbankrutowała pierwsza niepaństwowa firma kolejowa w Polsce – tutaj podam jej nazwę - Lubuska Kolej Regionalna.
Ściana zachodnio-północna,
jak wyżej, ale 9 kroków na północ,
i zbliżenie na tablicę.
Cóż stało się w czerwcu 2009 roku?. Otóż w związku z przebudową wspomnianej drogi (m.in. do Kołobrzegu), na jej szerokości szyny wycięto, wysypano tłucznia, położono masę bitumiczną, a malarz sprawił oznaczenia poziome.
Pozostał budynek już nie Dworca PKP ale po byłym Dworcu PKP, podejrzewam, że obecnie sprzedany i wykupiony przez byłych (już) pracowników.
Trakt kolejowy w kierunku zachodnim. W lewo do Wolsztyna, w prawo do Kiełpin.
Wracając z Kiełpin w dniu wczorajszym zatrzymałem się właśnie na stacji.
Budynek gospodarczy przy stacji w Powodowie. Kierunek jak wyżej plus lewo skos.
Kto wie czy nie była to ostatnia okazja do tego by zatrzymać się przy tak nazwanym budynku. Tory pomiędzy Wolsztynem a Powodowem jeszcze leżą. Jak długo? Tego nie wie nikt. Stojąc sobie na nich, spojrzałem w kierunku zachodnim, gdzie zostały odcięte.
Dworzec PKP w Powodowie. Ściana frontowa.
W kierunku Wolsztyna. Następny przystanek to Wolsztyn - Bielnik.
- Tam to już pociąg nigdy nie pojedzie. Może jedynie rower albo bryczka (mając w głowie różnodziwne plany zagospodarowania tego terenu) - pomyślałem. Najpewniej jednak będzie można zobaczyć biegnącego lub przeskakującego po nasypie parzystokopytnego. Bo na zachód od Powodowa leży już Region Kozła...
Ściana południowa Dworca PKP w kierunku pod słońce. W Powodowie. W Wielkopolsce.