czwartek, 17 czerwca 2010

Mochy

Mochy to miła wioska. Mieszka tam mój baaardzo dobry kompan - Bogdan. "Mochi" - jak je kiedyś nazywano, są położone około 13 kilometrów na południe od Wolsztyna, na skraju doliny Obry. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości sięgają 1210 roku w dokumencie księcia Władysława Odonica dla cystersów z Pforty. W 1290 roku, Mochy stały się najpierw własnością cystersów z Kaszczoru a w późniejszym czasie Wielenia i Przemętu. Ciekawostką jest wydarzenie z 1309 roku, kiedy to mieszkańcy wsi w odwecie za wyzyskiwanie oraz zły traktunek spalili miejscowy dwór. Śmierć w ogniu poniósł wtedy opat i trzech mnichowych ojców. Teodor Parnicki w 1962 roku wydał powieść "Tylko Beatrycze", osnutą na tle tychże wydarzeń. 
Tak mi się mocno wydaje co do nazw, że przy ujściu ulicy Dębowej do jednej z dwóch głównych ulic mocheńskich a mianowicie Powstańców Wielkopolskich, po prawej stronie   (patrząc w kierunku Nowej Wsi), znajduje się pomnik Edwarda Przymuszały, w formie obelisku zwieńczonego orłem z rozpostartymi skrzydłami. Pomnik tenże, upamiętnia czterech powstańców wielkopolskich : Ludwika Pawlickiego, Józefa Waszkowiaka, Józefa Tomysa i Józefa Pochanke. Dwaj pierwsi polegli w 1920 roku, dwaj pozostali aresztowani przez gestapo zostali straceni w 1940 i 1942 roku.
Pierwotny pomnik został wybudowany w 1928 roku, lecz uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej (przez hitlerowców). Ten obecny, powstał w 1965 roku, a do jego budowy wykorzystano kamienie z pierwotnego. 
Wydarzenia
Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w RPA.
Francja-Meksyk 0:2 (87 minuta).

2 pisz śmiało:

K-aha pisze...

Historia regionu-niektórzy to maja jedno w głowie :))

Marcin pisze...

Gdyby nie tacy ludzie, jak autor, to niby kto miałby się historią regionu zajmować, hm? Ja w każdym razie z zaciekawieniem czytam każdy wpis, szczególnie że regionu nie znam i ani razu w jego okolicy nie byłem. Dzięki wielkie!