czwartek, 14 sierpnia 2014

Wąchabno - kapliczka

Wieś Wąchabno w gminie Siedlec, powiecie wolsztyńskim, położona jest 20 kilometrów na zachód od Wolsztyna, na granicy powiatu ale i też województwa wielkopolskiego.
Na skrzyżowaniu dróg we wsi prowadzących do Kopanicy i Małej Wsi, stoi kapliczka Matki Bożej z 1947 roku. Być może, kamień służący do jej wybudowania pochodzi z nieistniejącego już obelisku, postawionego  ku czci Józefa Piłsudskiego, postawionego tutaj w 1935 roku. Pewne natomiast jest, że cztery filarki podtrzymujące daszek nad figurą Matki Boskiej są oryginalnymi granitowymi słupami granicznymi sprzed II wojny światowej, gdyż to nieopodal Wąchabna przebiegała granica polsko-niemiecka.

6 pisz śmiało:

Tojav pisze...

Widać, że kapliczka powstała tuż po wojnie. Może wiąże się z nią jakaś ciekawa historia. Byłem, widziałem i wiem, że Wąchabno warto odwiedzić.

Moja działka pisze...

Piękne widoki pokazujesz,myślę ze warto by było je zwiedzić,pozdrawiam.

Marcin Łysiak pisze...

Nazwa miejscowości powala :)
Swoją drogą ładna kapliczka.
Pozdrawiam.

chalupczok pisze...

Tojav - zapewne tak, szkoda, że czasami historia miejsca odchodzi z upływem czasu. Ale tak już jest. Co do Wąchabna, to piękne miejsce, jezioro, las....ehm

chalupczok pisze...

Moja działka - musisz tam pojechać. Wieś liczy zaledwie kilkadziesiąt gospodarstw, wszystko tam jest inne, lepsze niż w mieście i zupełnie spokojne.

chalupczok pisze...

Marcin Łysiak - chciałbym w Wąchabnie zamieszkać :-)