poniedziałek, 8 września 2014

Strzyżewo 1985 (część pierwsza)

Wieś Strzyżewo, w gminie Zbąszyń, powiecie nowotomyskim, nad rzeką Obra, położona jest 30 kilometrów na północny zachód od Wolsztyna. To w Strzyżewie, urodziła się moja mama, to tutaj od 1926 roku pracował a od 1928 do 1939 roku - kierował Szkołą Powszechną jej ociec a mój dziadek - Jan Tomiński. 
Fotografie pochodzą z 1985 roku i są autorstwa mojego najbliższego kuzyna Staszka Kruchlika. 
Myślę, że do Strzyżewa zawitam niebawem osobiście, bo to przecie rzut beretem.
Staszek - za poprawki nie miej mi za złe. A swoją drogą nie wiem dlaczego po wrzuceniu zdjęć na bloggera, ulegają one jakimś dziwnym kolorystycznym mutacjom.

3 pisz śmiało:

Drewno pisze...

Świetne zdjęcia - z jednej strony mam wrażenie, że od tamtych czasów Strzyżewo niewiele się zmieniło, z drugiej strony zmieniło się jednak bardzo. Nie zmieniło się, bo piękna wiejska zabudowa, łącznie ze szkołą, dawną stacją kolejową, strażą pożarną itd. stoi do dzisiaj. Widoki też nadal takie same - pola wikliny i dolina rzeki Obry. Zmieniło się, bo wieś umie wykorzystać fundusze i mimo, że wygląda bardzo tradycyjnie, to jest też bardzo nowoczesna i sporo się tam dzieje. Strzyżewo jest zdecydowanie warte uwagi - w moim przekonaniu to jedno z najładniejszych miejsc w okolicach Zbąszynia.

Stanisław pisze...

Zdjęcia dlatego mają dlatego takie dziwne kolory bo zostały wykonane poprzez zeskanowanie slajdów wykonanych na błonie firmy ORWO z
byłego NRD. Uwzględniając niedoskonałość technologii, oraz czas ich wykonania prawie 30 lat,
zdjęcia sa jak na załaczonych obrazkach. Jak będziesz w Strzyżewie to zwróć na klimat tej miejscowosci. Jest niepowtarzalny.
Czuje się jeszcze ducha minionej epoki.

limass1983 pisze...

Fantastyczne zdjęcia ,czy ma pan może jakies fotki ze stacji kolejowej w Strzyżewie