niedziela, 2 marca 2014

Pętla Belęcińska - pałac w Chobienicach (część pierwsza)

Pałac (a w zasadzie to co pozostało) w Chobienicach (wzmiankowanych po raz pierwszy  w 1394 roku jako - Chobenicz), położony jest w północnej części parku, mieszczącego się w północnym skraju wsi. Posiada nr 170. Wybudowany przed 1765 rokiem w stylu klasycystycznym a w pierwszej połowie XIX w., dobudowano przedłużenia po bokach a przed fasadą dostawiono cztero-kolumnowy portyk z herbem właścicieli Mielżyńskich w tympanonie i napisem na fryzie "Nie sobie, lecz następcom". Jeszcze później dobudowano neogotycką, cylindryczną wieżyczkę wystającą ponad dach, zwieńczoną krenelażem z okrągłymi otworami strzelniczymi.
Po II wojnie światowej w pałacu mieszkali pracownicy miejscowego PGR-u, znajdowała się stołówka i przychodnia lekarska w której odbierano nawet porody. W 1983 roku rozpoczęto remont pałacu, który przerwano w 1983 roku...dziś czeka na zawalenie. Nie sobie, lecz następcom psia krew.

4 pisz śmiało:

Nissia pisze...

piękny pałac, pamiętam jak odwiedzałam to miejsce gdy byłam dzieckiem, żal serce ściska gdy człowiek patrzy jak marnuje się coś tak pięknego :(

anjax pisze...

tyle pięknych pałaców w okolicy, a niemal wszystkie w podobnym stanie :/ czeka je to samo co z synagogą...

Kris Beskidzki pisze...

Bardzo ciekawa bryła. Szkoda,ze ludziska tak się starli, a tu cały ich dorobek poszedł na zmarnowanie :(
Pozdrawiam i gratuluje udanych ujęć. :)

chalupczok pisze...

Widzę, że nie tylko ja mam podrażnione gruczoły ze złości. Pozdrawiam :-)