czwartek, 5 maja 2011

Plac Kościuszki

Plac Tadeusza Kościuszki w Wolsztynie, nazwany został tak po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wcześniej nosił nazwę placu Cesarza Wilhelma (1859-1941) - ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus.
Teren ten wydzielony jest zbiegiem kilku ulic: Dr Kocha, Wschowskiej, Gajewskich i Lipowej. W miejscu pomnika "Kaisera" postawiono kolumnę a kapitel na niej wykonał Marcin Rożek - "wolsztyński" rzeźbiarz i malarz. 25 października 1931 roku, umieszczono na niej figurę Matki Boskiej Królowej, którą przeniesiono z pobliskiego targowiska.
Skwer dookoła figury otaczają rosnące m.in. magnolie, forsycje, cisy i świerki. Warto tam zajrzeć, gdyż planowana jest w niedalekiej przyszłości przebudowa tego terenu. Rzecz jasna na lepsze.
W sąsiedztwie znajduje się Gimnazjum nr 1 w Wolsztynie (kiedyś Szkoła Podstawowa nr 2), Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej czy też bar "U Adama".
Acha ! Znam jednego, który na co dzień nie mieszka w  Wolsztynie a który o tym miejscu śni.  Dlatego Jemu dedykuję niniejszy wpis z nie najlepszymi niestety zdjęciami. Poprawię się za rok.
Staszek - pozdrawiam!

6 pisz śmiało:

Marcin pisze...

O, jakie piękne "Wczoraj i dziś" :)

http://wolsztyn.blogspot.com/ pisze...

nigdy nie dogonię Mistrza :)
ale dzięki :)

Grażyna ♥ pisze...

Jakby nie było, magnolie co roku piękne i nic nie tracą na swym uroku. Jakby nieco inny ten budynek wczoraj i dziś. A to strażacy mają cudowny widok z okna!

http://wolsztyn.blogspot.com/ pisze...

...Strażacy i pracownicy pogotowia ratunkowego, gdyż dyżurują wspólnie w ramach 112. Budynek ten sam, tylko bardziej odkryty na starszej fotografii.

u-lusia pisze...

Dobrze, że zdążyłeś zrobić te zdjęcia. Po remoncie ten skwerek stracił trochę na swoim uroku. Zauważyłeś jak dużo "zabiegów pielęgnacyjnych" wykonano na tych roślinkach? Szczęście, że chociaż magnolię oszczędzono.

Ania pisze...

Świetny wpis. Bardzo podoba mi się archiwalne zdjęcie. Pozdrawiam!