czwartek, 12 listopada 2015

Figura w Grójcu Małym

Wracam do zdjęć sprzed 70 lat, albo i lepiej. 28 czerwca 2012 roku, w poście poświęconym Chobienicom - umieściłem - jako dwie ostatnie - archiwalne fotografie drogi polnej i figury Matki Boskiej, nie wiedząc (co do drogi) gdzie ona prowadzi, a sądząc, (co do figury), że nie istnieje. We wrześniu br., na skutek informacji zamieszczonej przez czytelnika - moje pojęcie o "naszej małej ojczyźnie" uległo bezwzględnemu poszerzeniu albowiem, nie dosyć, że zlokalizowana została droga polna ale i też sama bohaterka tego posta - figura Matki Bożej. 
Co tu dużo pisać. Jest przepięknie odnowiona a na kolumnie ją wznoszącej widnieje napis 1946. Data ta odnosi się zapewne do postumentu, który został zmieniony - osobiście uważam, że na skutek działań wojennych. Na tej też podstawie wnioskuję, że zdjęcia archiwalne pochodzą sprzed II wojny światowej. 
Droga polna prowadzi od Grójca Małego tzw. folwarku - na moich zdjęciach w kierunku do Chobienic. Nawet drzewa się za wiele nie zmieniły...bo jak miały się zmienić, przecież to tylko 70 lat albo i lepiej...
z Grójca Małego do Chobienic
do drogi Chobienice - Zbąszyń

1 pisz śmiało:

Drewno pisze...

Miło, że udało się jednak odnaleźć i drogę i figurę. Kapliczka jest piękna - i ten mostek do niej prowadzący... Właśnie dla takich odkryć warto prowadzić bloga :)