czwartek, 28 czerwca 2012

Chobienice AD 1939

Wieś Chobienice, położona jest 15 kilometrów na północny-zachód od Wolsztyna, nad rzeką Szarka.Od połowy XVII wieku do wybuchu II wojny światowej, była siedzibą Mielżyńskich herbu Nowina, jednej z najbardziej zasłużonych rodzin dla Wielkopolski.
W północnej części Chobienic znajduje się założenie pałacowe a w jej północnym krańcu pałac (obecnie resztki), powstały przed 1765 roku. Na początku XIX wieku budynek przedłużono z obu stron, a przed fasadą dostawiono portyk z herbem Mielżyńskich w tympanonie i napisem na fryzie: "Nie sobie lecz następcom". Jakiś czas po tym dobudowano neogotycką, cylindryczną wieżyczkę, zwieńczoną krenelażem z okrągłymi otworami strzelniczymi. Po wojnie mieściły się tutaj mieszkania pracowników chobienickiego PGR-u, stołówka i przychodnia lekarska (odbierano porody). W 1983 roku rozpoczęto remont pałacu, przerwany po 5 latach. Dziś, pożal się Boże, lepiej nie mówić. Szkoda, szkoda, szkoda...
"Nie sobie lecz następcom" - daje wiele do myślenia. Tylko kto dziś jeszcze tak myśli? Chyba, że działacze PZPN-u. No tak. Ale żeby nikt oprócz nich?.
Droga z Grójca Małego.
Myślałem, że tej figury już nie ma a tu ludzie piszą, że jest i to w Grójcu Małym (tzw. Folwark). Czy jednak to ta figura czy odrestaurowana, bo mieszkający na tym terenie Niemcy mieli jakąś roztrzaskać na Jeziorze Grójeckim zimą 1939. Muszę to osobiście sprawdzić.

2 pisz śmiało:

Anonimowy pisze...

Ta droga co nie wiadomo do kąt prowadzi to jest droga z Grójca małego
(Folwark) prosto do pałacu w Chobienicach.
A kapliczka co ponoć już jej niema, nieprawda stoi do dziś właśnie w Grójcu Małyn (Folwark).

Marcin Chałupka pisze...

Dziękuję za informację. Pozwolę sobie zatem nanieść stosowne poprawki. Mało wiem. Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam.