wtorek, 28 kwietnia 2015

Tuchorza - pomnik

W dniu 25 października 1959 roku, odsłonięto w Tuchorzy pomnik ku czci pomordowanych. Miejsce to, znajduje się przy drodze prowadzącej z Tuchorzy do Karny, po prawej stronie, jakieś 150 metrów od przejazdu kolejowego, naprzeciw posesji 155. Głównym inicjatorem jego powstania był Antoni Kut z Wolsztyna a ufundowany został przez wolsztyński oddział powiatowy ZBoWID (Związek Bojowników o Wolność i Demokrację - obecnie Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych). Jego wykonawcą był uczeń malarza i rzeźbiarza Marcina Rożka - Edward Przymuszała także z Wolsztyna.
W miejscu tym, rankiem 09 lipca 1942 roku, zamordowano poprzez powieszenie piętnastu więźniów KL Posen - Fortu VII w Poznaniu – niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady, w odwet, za zastrzelenie przez nieustalone osoby, jadącego w godzinach popołudniowych rowerem, w dniu 27 czerwca 1942 roku, Antoniego Markwitza - funkcjonariusza tuchorskiego posterunku żandarmerii.
Osobami tymi byli (imiona i nazwiska wg tablicy pamiątkowej): Stanisław Below z Poznania lat 51, Bronisław Bydołek z Poznania lat 41, Bronisław Czerniak z Gniezna lat 19, Heliodor Grześkowiak z Warszawy lat 34, Leon Heński z Poznania lat 35, Władysław Jankowski z Poznania lat 31, Zbigniew Kubicki z Warszawy lat 31, Stanisław Maciejewski z Poznania lat 35, Edward Olejniczak z Komorowa, gm. Lwówek lat 34, Franciszek Pokora, Wojciech Skrzypek, Piotr Szarata z Kwilcza lat 23, Stefan Szumnarski z Poznania lat 24, Tadeusz Wiza, Bolesław Wojczak...


1 pisz śmiało:

Drewno pisze...

Tragiczna historia - dobrze, że pomnik o niej przypomina.