czwartek, 4 października 2012

Radomierz - figura

Figura Jezusa w Radomierzu, stoi przy ulicy Leśnej, na zachodnim krańcu wsi, przy rozwidleniu dróg wiodących nad Jezioro Olejnickie, pomiędzy dwiema jarzębinami z przodu i cofniętymi jesionami. 
 Dopisek prowincjonalny popostowy.

Figura radomierskiego Jezusa z ulicy Leśnej, nie ma "przetrąconego" palca wskazującego. Odchodzący od dłoni kciuk, reprezentuje Boga, jego uwielbienie. Nie inne ma pochodzenie używany dziś znak "ok" - zaciśnięta dłoń z kciukiem skierowanym ku górze, chociaż stosowana nieświadomie w całkiem innym geście.
Co do jabłka królewskiego wiem, że oznacza uwielbienie wiary chrześcijańskiej, trzymane w lewej ręce czyli od strony serca. Trudno powiedzieć czy ludzie kojarzyli tego typu symbolikę (wydaje się, że ją znali skoro takie insygnia wykorzystywano, zamiast łopaty na ten przykład) jak i czy rozmyślali o tym w co "ubrana" jest dana figura i w jakim kolorze jest odzież. 


1 pisz śmiało:

ewjadaba pisze...

Zawsze mnie ciekawiło, dlaczego twórcy rzeźb sacralnych jako insygnia władzy wybierali starsze od Jezusa o 1000 lat "jabłko królewskie", i czy normalny przechodzień kojarzył w ogóle jego symbolikę. Aha, i czy ta rzeźba nie ma czasem przetrąconego palca wskazującego ? Nie powinien wskazywać nieba jak w "Kazaniu na Górze" ?