poniedziałek, 12 marca 2012

Rudno (Krzyż)

W kierunku wsi Rudno.
Wieś Rudno, położona jest 15 kilometrów od Wolsztyna w kierunku południowym. Założona została w 1789 roku w czasie kolonizacji olęderskiej. W czasie powstania wielkopolskiego należała do Wolnego Państwa Świętno. Od zachodu do Rudna przylega jezioro Orchowe, zwane też Rudzieńskim o powierzchni 163 ha. Od południowego wschodu w jezioro wrzyna się 800 metrowy półwysep wydzielający sztucznie z Jeziora Orchowego - Jezioro Jesiońskie. Na końcu wsi w kierunku wschodnim, przy drodze gruntowej stoi krzyż. 
Rudno, krzyż
Nie znalazłem informacji o dacie jego postawienia. Jadąc dalej prosto (tutaj droga ta nie jest widoczna), pośród borów sosnowych po około 2 kilometrach dojeżdża się do stacji Krzyż Rudno, leżącej przy nieczynnym szlaku kolejowym Wolsztyn - Nowa Sól.
Kto lubi gubić się w lesie i niekoniecznie szybko chce znaleźć drogę do domu - obszar wymarzony. Zresztą! Wystarczy spojrzeć w satelitarne gooooooogle. Albo po prostu...

1 pisz śmiało:

anjax pisze...

a ja znam jeszcze jedno, piękne miejsce z krzyżem;) a skoro już o tematyce sakralnej mowa, to czekam aż pojawi się u Ciebie obrzańska kapliczka mojej patronki św.Anny, bo z nią wiąże się bardzo ciekawa legenda, która podobno ma w sobie dużo prawdy...;)