31 października 1939 roku Wiaczesław Mołotow, komisarz ludowy spraw zagranicznych ZSRR w Radzie Najwyższej podsumował wyniki pierwszej kampanii II wojny światowej słowami: "okazało się, że wystarczy krótkie uderzenie na Polskę, najpierw ze strony wojsk niemieckich a następnie Armii Czerwonej, aby nic nie zostało z tego bękarta Traktatu Wersalskiego".
rękopis Edwarda Tomińskiego z dnia 5.04.1939 o nadanie misji kanoniczej |
20 lutego 1940 roku, Józef Stalin, Ławrientij Beria – szef NKWD i jego zastępca Wsiewołod Nikołajewicz Mierkułow, podejmują decyzję o mordzie przeszło 20 tysięcy polaków - jeńców wojennych osadzonych w obozach w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku oraz więzień wewnętrznych NKWD w Kijowie i Mińsku.
Rękopis ostatniego życiorysu Edwarda Tomińskiego, najprawdopodobniej z czerwca 1939 roku. Czy miał być załączony i czy został do "prośby" poniżej? |
Rękopis Edwarda Tomińskiego - prośba z dnia 15.06.1939 roku o nadanie posady nauczyciela w Biskupicach z dniem 1.09.1939 r. |
Także od 20 lutego do końca marca 1940 roku w Zakopanem w willach : "Telimena" i "Tadeusz", na III Konferencji Metodycznej Gestapo i NKWD przedstawiono założenia i podstawy mordu polskich jeńców. Na konferencji tej oprócz przedstawicieli agresorów obecni byli przedstawiciele wywiadu Wielkiej Brytanii. Nikt nie protestował.
Zaświadczenie z 24.06.1939 stwierdzające odbywanie ćwiczeń wojskowych w 55. Pozn. Pułku Piechoty |
W międzyczasie 5 marca 1940 roku, Wszechzwiązkowa Partia Komunistyczna bolszewików w osobach : Józef Stalin, Ławrientij Beria, Kliment Woroszyłow – marszałek ZSRR i ludowy komisarz obrony ZSRR, Wiaczesław Mołotow – Przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych ZSRR, Anastas Mikojan - wicepremier, Łazar Kaganowicz - minister przemysłu naftowego i surowców energetycznych , Michaił Kalinin – członek biura politycznego KC WPKb podejmuje decyzję o rozstrzelaniu 25 700 polskich wojskowych, żandarmów, policjantów i cywilów – osadników, ziemian i inteligentów.
Od 3 kwietnia do 19 maja 1940 roku zamordowano jeńców : w Twerze z obozu w Ostaszkowie - 6311 osób, w Katyniu z obozu w Kozielsku - 4421 osób i w Charkowie z obozu w Starobielsku - 3820 osób.
Od 3 kwietnia do 19 maja 1940 roku zamordowano jeńców : w Twerze z obozu w Ostaszkowie - 6311 osób, w Katyniu z obozu w Kozielsku - 4421 osób i w Charkowie z obozu w Starobielsku - 3820 osób.
Wśród nich był Edward Tomiński.
5 pisz śmiało:
...zamiast słów...[*]
Mam nadzieję, że kiedyś jednak zapłacą za to co zrobili. Pozdrawiam.
Dziękuję za posta, warto pamiętać o takich sprawach, zawsze. Pozdrawiam
Na tym zdjęciu są także Jan Woltyński z żoną i synem.
Kingo! Historia pisze się sama. Nie wiedziałem o tym. Nie znałem pozostałych osób na tym zdjęciu. Czy posiadasz więcej informacji w tym zakresie? Która z pań jest żoną Jana Woltyńskiego i kim jest druga. Byłbym niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam i dziękuję.
Prześlij komentarz